Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letničky

Letničky, především druhy určené na sušení, byly koncem sedmdesátých a v osmdesátých letech pěstovány především pro výstavní účely. Semena byla získána z běžně dostupných zdrojů a z Indexu Seminum. Výstavy aranžmá ze suchých rostlin byly postupně uspořádány na mnoha místech v Praze: v Domě nábytku na Vinohradech, v Uměleckých řemeslech v ulici Na Můstku a také v Kulturním domě dopravních podniků na Bubenském nábřeží. Na Floře Olomouc vzbudily pozornost stromkové petunie, petunie roubované na kmínek tabáku virginského. První výstava dýní byla připravena v Praze v budově tehdejších Elektrických podniků na Bubenském nábřeží v Holešovicích v roce 1974. Vystaveno bylo 200 druhů a kultivarů tykví a tykvovitých rostlin, vesměs získaných z Indexu Seminum. Na Farkách byly tři japany složené z rychlospojek a pařeništních oken, kde byly pěstovány lagenárie a jiné teplomilné rostliny z čeledi Cucurbitaceae. O výsadby se staral Pavel Havlíček a Mirka Havlíčková (v zahradě byli do roku 1975). Ostatní tykvičky na výstavu byly vysazeny v Ornamentální zahradě. Na tradici pěstování dýní zahrada navázala od roku 2006 pravidelnými výstavami v areálu zahrady. 
Dnešní kolekce letniček je spojena se vznikem centrálního letničkového a trvalkového záhonu, který tvoří hlavní osu Ornamentální zahrady. Zpočátku byla větší část záhonu osázena trvalkami, např. sortimentem rodu Aster poskytnutým z VÚKOZ v Průhonicích a na okrajích záhonu byly vysázeny předpěstované letničky, které se dovážely z různých zahradnických institucí. Základ tvořily letničky z botanické zahrady v Teplicích, kde se pěstovaly zejména druhy pro parkové výsadby, mezi nimiž dominoval rod Tagetes.  Původní sortiment byl poměrně chudý, ale jak přibývaly možnosti zahrady, tak se výrazně rozšiřoval. První roky řídil osazování Vladimír  Huml, poté měla letničky krátce na starosti Romana Rybková.
 
prvni-velkou-vystavou-botanicke-zahrady-byla-vystava-v-elektrickych-podnicich-1974--1-.jpg
Pozvánka na první velkou výstavou pořádanou v roce 1974 v Elektrických podnicích 
 
prvni-velkou-vystavou-botanicke-zahrady-byla-vystava---2-.jpg
První velkou výstavou botanické zahrady byla výstava v Elektrických podnicích, 1974 
  
_k.jpg
Projekt výstavy 
 
prvni-velkou-vystavou-botanicke-zahrady-byla-vystava---3-_k.jpgO výstavu byl velký zájem ze strany veřejnosti 
 
V roce 1998 převzala sbírku trvalek a letniček Ivona Šuchmannová a počet letniček vypěstovaných v zahradě dosáhl téměř 500 druhů a odrůd. Po oddělení sbírky trvalek od letniček se mohla nově nastoupivší Alena Nováková plně věnovat pěstování letniček a poměr jednoletých a vytrvalých druhů se na centrálním záhonu výrazně změnil ve prospěch letniček. 
 centralni-zahon-na-pohlednici-z-konce-devaddesatych-let_k.jpg
Centrální záhon na pohlednici z roku 2000 
 
centralni-zahon--2014_k.jpgCentrální záhon v Ornamentální zahradě, 2014 
 
vystavaa-rostliny-v-nadobach-2008_k.jpgVýstava Rostliny v nádobách, 2008 
 
Nyní každoročně vypěstujeme přibližně 500 taxonů letniček ze semen, které se v počtu 20 000 sazenic vysazují na centrální záhon. Asi 20–25 % sortimentu představují původní botanické druhy, z nichž některé se samy na záhoně přesévají. Vystavujeme také 10–15 šlechtitelských novinek oceněných v posledních letech zlatou medailí Fleuroselectu. V keramických nádobách a gabionových zídkách se skvěle uplatní téměř 400 druhů balkonových rostlin množených vegetativně. Mezi nimi jsou nejvíce zastoupeny pelargonie, africké kopřivy a teplomilné druhy šalvějí. Kurátorem sbírky je Alena Nováková.