Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rod Pelargonium

Botanická zahrada hlavního města Prahy spravuje unikátní kolekci pelargonií, která je nyní součástí prioritní sbírky kakostovitých rostlin. Kolekce pelargonií byla budována postupně různými kurátory s odlišným zaměřením a dnes  představuje průřez celým sortimentem od botanických druhů přes oblíbené  zahradní odrůdy až po vonné muškáty, které jsou součástí expozice užitkových rostlin.
 

zahradni-odrudy-pelargonii-jsou-kazdorocni-soucasti-smisenych-vysaden-v-nadobach.jpg

Zahradní odrůdy pelargonií jsou každoroční součástí smíšených výsadeb v nádobách 
 
První botanické druhy pocházejí z nákupů v anglické školce Fibrex Nurseries. Během expedic do Jihoafrické republiky (2003 a 2006) se podařilo nakoupit semena některých méně obvyklých druhů od  firmy Silverhill Seeds. Další původní pelargonie jsme získali výměnou z jiných botanických zahrad, od soukromých pěstitelů či nákupem  ve specializovaných firmách v Čechách a Německu.
 
pelargonium-tetragonum.jpgPelargonium tetragonum 
 
Většinu druhů pěstujeme  v zázemí a vystavujeme je jen během příležitostných výstav. Trvale lze některé  druhy vidět v expozici Svět sukulentů a od jara do podzimu před skleníkem Fata Morgana. Základ kolekce zahradních pelargonií představují tradiční odrůdy nakoupené v národní sbírce pelargonií v okrasné školce Fibrex Nurseries v Anglii v letech 2001–2007. Nejcennější jsou bezesporu primární hybridy udržované v zázemí. V Areálu Jih vystavujeme přes léto více než 200 odrůd ze skupin páskatých, břečťanolistých a velkokvětých pelargonií jak českého tak  anglického a německého původu. Nejžhavější novinky se daří do sortimentu  doplňovat především výměnou rostlin se členy Specializované základní  organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie, z nichž někteří šlechtí vlastní odrůdy. O sbírku muškátů pečují kurátorky Eva Smržová (botanické druhy), Alena Nováková (okrasné druhy) a Jarmila Skružná (vonné muškáty).