Tropické rostliny ve sbírkách botanické zahrady
Nedaleko bohnického sídliště, v ulici Na Farkách v zahradě u Gregorů, byla v sedmdesátých a osmdesátých letech pěstební zahrada s pěstebními a sbírkovými skleníky pro tropické a subtropické rostliny. Mimo jiné zde byl soustředěn sortiment 80 druhů a kultivarů rodu Sansevieria, sbírka kaktusů, sukulentů. Sbírku měl na starosti Milan Nedvěd a Oldřich Bendák, o areál Na Farkách se staral zahradník Pavel Havlíček. V době navrácení pozemků původním majitelům byly rostliny přeneseny do jiných botanických zahrad. Historie tropických sbírek je svázána s Jiřím Haagerem. Krátce poté, co nastoupil na místo ředitele, byl vybudován lexanový skleník před Správní budovou 1 v Ornamentální zahradě (1994). Do něj umístil některé rostliny, které měl po zrušení tropických skleníků Botanického ústavu ČSAV uschované v jiných botanických zahradách i soukromých sbírkách. Rozvoj sbírek umožnila výstavba skleníku Fata Morgana (dokončen 2003) a po ní i dalších krytých objektů. Ve foliovníku v Horní zahradě byly zimovány dřeviny v nádobách a byla zde část sbírek teplomilných dřevin, sukulentů a cibulovin (dnes expozice Svět kaktusů a sukulentů).
Významné bylo dokončení pěstebních skleníků v zázemí administrativní budovy v roce 2008. Zhruba od roku 1997, kdy se začaly vytvářet sbírky tropických rostlin pro budoucí expozice skleníku Fata Morgana, uskutečnily se první dvě expedice do tropických zemí – Nikaraguy a Guatemaly, kterých se zúčastnil Jiří Haager a Romana Rybková.
Záhon subtropických rostlin před skleníkem Fata Morgana krátce po vysazení v roce 2012
Od té doby získala botanická zahrada nejen ucelené kolekce vybraných skupin rostlin, čeledí a rodů, ale i velmi zajímavé jednotlivé rostliny, které jsou velmi cenné samy o sobě. Příkladem může být keřovitá Amborella trichopoda, jediný žijící zástupce z čeledi Amborellaceae i samostatného řád Amborellales, která pochází z ostrova Nová Kaledonie. Tento druh představuje nejstarší vývojovou větev krytosemenných rostlin a její uspořádání květů je velice starobylé. Je tedy nejbližším přežívajícím příbuzným prvních kvetoucích rostlin.

Dřeviny v nádobách před skleníkem Fata Morgana v roce 2005
Ve sbírkách jsou zastoupené i rostliny málo známých čeledí, například Chloranthaceae, Lowiaceae, Eupomatiaceae a dalších. Ze 451 uznávaných čeledí pěstuje botanická zahrada zástupce 295 čeledí. Z 86 řádů je ve sbírkách zastoupeno 79. Toto taxonomické bohatství je využíváno nejen v expozicích pro návštěvníky, ale také pro výuku studentů, k vědeckým účelům, jako cenný genetický materiál a podobně. Součástí tropických expozic a přenosné zeleně jsou samozřejmě dřeviny. V roce 2016 jsme pěstovali 114 druhů tropických jehličnanů a dalších přibližně 180 položek tropických a subtropických listnatých dřevin. Hodnota kolekce jehličnanů je vysoká, protože obsahuje takřka všechny rody těchto dřevin.
První rostliny rodu Begonia byly do sbírky botanické zahrady přivezeny v roce 1997 z expedic do Nikaraguy a Guatemaly (Jiří Haager, Romana Rybková). Postupně byly získávány další druhy, a to jak z expedic a zahraničních cest, z jiných botanických zahrad i z Indexu Seminum.


Zajímavé druhy přivezla Eva Smržová z Madagaskaru. Sbírku doplnil i Karel Hajda výměnami s francouzskými pěstiteli, Martin Dvořák přidal velmi citlivé druhy z Bornea. Kolekce zahrnuje téměř výhradně původní botanické druhy a jen několik kříženců. V roce 2019 sbírka obsahovala 230 druhů. O sbírku se starají Romana Rybková, Karel Hajda a Eva Smržová.
Také sbírka čeledi Gesneriaceae má základ v expedicích do Nikaraguy a Guatemaly. Jednalo se především o rody Kohleria, Columnea, Achimenes, Drymonia. Postupně se sbírka rozrůstá o další a další rody i druhy, a to jak z expedic a zahraničních cest, z jiných botanických zahrad i z Indexu Seminum. Velká část planých druhů je uplatněna v expozicích skleníku Fata Morgana, některé jsou vystaveny sezónně v době květu. Z rodu Streptocarpus stojí za zmínku zřídka pěstované madagaskarské S. hilsenbergii, S. levis a S. oliganthus. Sbírka má přibližně 300 druhů. Součástí sbírky jsou i zahradní odrůdy rodů Saintpaulia (cca 200 odrůd a 19 planých druhů) a Achimenes (120 odrůd a 15 planých druhů), umístěné v zásobních sklenících. Veřejnost má možnost se s nimi seznámit na pravidelných akcích, které pořádáme ve spolupráci se specializovanou základní organizací ČZS Saintpaulia.
První rostliny čeledi Bromeliaceae byly do sbírky botanické zahrady přivezeny v roce 1997 z expedic do Nikaraguy a Guatemaly (Jiří Haager, Romana Rybková).
Postupně byly získávány další a další rody i druhy, a to jak z expedic a zahraničních cest, z jiných botanických zahrad i z Indexu Seminum. Nejvíce je zastoupený rod Tillandsia s 300 taxony v 600 položkách, mnoho z nich se známým původem. Sbírka obsahuje také kolem 30 zajímavých suchomilných druhů. Část sbírky je trvale umístěna ve skleníku Fata Morgana, některé suchomilné bromélie rostou v expozici Svět sukulentů a ostatní jsou pěstovány v zásobních sklenících. Kurátorkami sbírek jsou Romana Rybková a Eva Smržová.