Jdi na obsah Jdi na menu
 


Užitkové rostliny

Sbírka užitkových rostlin byla založena jako kolekce léčivých rostlin již v roce 1974 a patří tedy k nejdéle pěstovaným sbírkám botanické zahrady. Prvním správcem léčivých rostlin byl Jan Volák. Kolekce byla pojata jako ukázkový sortiment základních druhů domácích léčivých rostlin, v osmdesátých letech  byla v polní kultuře v Areálu Sever. Koncem osmdesátých let se o sbírku  starala Kamila Skálová. V letech 1996 až 2001 byla sbírka léčivých rostlin rozšířena o další skupiny užitkových rostlin, včetně barvířských. Léčivé  rostliny byly prezentovány v esteticky hodnotných výsadbách reflektující  tehdejší výsadby dřevin. Rozčleněny byly podle geografického původu rostlin. Sbírka byla rozšířena o druhy vonných muškátů z ukončeného výzkumného úkolu tehdejšího VÚKOZ. 
 

vystavba-expozice-uzitkovych-rostlin-2011--1-k.jpg

Výstavba expozice užitkových rostlin, 2011 

expozice-uzitkovych-rostlin-2011--2-k.jpg

Expozice léčivých rostlin v roce 2013
 
V roce 2011 byla expozice užitkových rostlin  mírného pásma nově upravena, rozčleněna pravidelným systémem chodníků na plochy věnované léčivým rostlinám dle jejich geografického původu a užití v domorodých medicínách (asi 450 druhů). Samostatná část byla věnována sortimentu středověkých klášterních zahrad. Sbírka byla postupně rozšiřována o druhy textilních a barvířských rostlin, o druhy jedovaté  a papírodárné.  
Užitkové rostliny byly prezentovány na četných výstavách, ze kterých  jmenujeme např. Vánoční výstavu koření (2005/6), Exotické ovoce (2006), Léčivé rostliny ve středověkých klášterních zahradách (2011), Léčivé rostliny v nádobách (2011), Ořechy a oříšky (2011), Jedovaté rostliny (2014). Význam sbírky byl oceněn zařazením mezi prioritní sbírky v roce 2017. V tomto roce byla vytvořena speciální expozice užitkových rostlin amerického původu v bezprostřední blízkosti Prérie (Horní zahrada). Jedná se o ucelenou a druhově i kultivarově velmi pestrou výsadbu plodin. Tyto užitkové rostliny pocházejí z tropů, subtropů i mírného pásma Jižní, Střední a Severní Ameriky a sezónně je lze pěstovat ve venkovních podmínkách. Dílčí expozice užitkových rostlin je od roku 2018 věnována také medonosným rostlinám a včelám. Výsadby pylodárných a nektarodárných bylin i sad se starými odrůdami ovocných dřevin představují druhy atraktivní pro včely a další hmyz. 
 
expozice-lecivych-rostlin-po-rekonnstrukci-v-roce-2013k.jpg
V expozici nechybí barevně atraktivní panašované odrůdy, 2013 
 
Magickým, léčivým a aromatickým rostlinám spjatým s oslavami letního slunovratu byla v roce 2019 věnována v rámci Vonné stezky nová samostatná expozice s názvem Svatojánské rostliny. Již od počátku shromažďování tropických  rostlin se v botanické zahradě pěstovaly zajímavé užitkové druhy, které patřily  do sbírek Romany Rybkové a Evy Smržové. Po otevření skleníku v roce 2005 vznikla potřeba užitkové druhy sjednotit a zvýraznit je nejen v expozicích, ale i během různých akcí. Od té doby se o ně starala Klára Lorencová (zástup Martin Dvořák). Část tropických a subtropických užitkových rostlin je součástí výsadeb ve skleníku Fata Morgana, část patří do sortimentu mobilní zeleně. V roce 2019 jsme pěstovali kolem 650 taxonů ve venkovních expozicích a 150 položek tropických a subtropických užitkových rostlin. Od devadesátých  let se jako kurátorky sbírky vystřídaly Jarmila Skružná, Věra Bidlová, Lenka Prokopová a Iveta Bulánková. Dnes je kurátorkou užitkových rostlin mírného pásma Jarmila Skružná, tropických a subtropických užitkových rostlin Klára Lorencová.