Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vinice svaté Kláry

V roce 1969 byla botanické zahradě svěřena do správy vinice svaté Kláry.  
Osud vinice byl po roce 1989 na krátký čas nejasný. V roce 1995 připadla  definitivně do správy botanické zahrady a to včetně viničního domku, kaple svaté Kláry a viniční zdi. V roce 2004 se vinice svaté Kláry dočkala radikální obnovy, jejíž součástí bylo nahrazení části nevhodných odrůd révy vinné klasickými evropskými odrůdami. 
V současnosti se na vinici svaté Kláry zpracovávají následující moštové odrůdy: Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát moravský, Sauvignon, Rulandské modré, Modrý Portugal a Neronet. 
Součástí vinice je též naučná stezka, ve které se návštěvník může seznámit s u nás pěstovaným sortimentem vinné révy. Celkem je zde 120 odrůd ať již stolních, tak moštových. Mimo to je zde možné zhlédnout i ukázky nejčastějších typů zimního řezu, dále zvídaví návštěvníci získají ucelené informace o správném založení vinice, ošetřování révy během vegetace, chorobách a škůdcích révy, sklizni hroznů a výrobě vína, jeho správné archivaci a zásadách degustace.  
K vidění je unikátní vřetenový historický lis z roku 1801. Další expozice přibližuje výrobu korkových zátek a sudů. 
Pro nejmenší návštěvníky je určena prezentace vinařova roku – dvanáct obrázkových zastavení s nejčastějšími pracovními operacemi na vinici a ve sklepě. 
Velmi atraktivní je také banka vůní vín a vonné soudky, kde si lze vyzkoušet své čichové dovednosti. Vedoucími vinice postupně byli Milan Nedvěd, Jan Šindelář, Alena Týmová, Martin Šír, Vladimíra Egertová a Martin Beránek. 

kaple-svate-klary-vevedi-stejnojmenne-vinici.jpg

Kaple svaté Kláry se stejnojmennou vinicí