Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za přispění pracovníků členských zahrad UBZ ČR, a s podporou Ministerstva životního prostředí ČR připravila Přírodovědná společnost se svým internetovým magazínem Botany.cz panelovou výstavu ukazující zákulisí práce botanických zahrad a jejich význam pro ochranu globální biodiverzity. Putovní výstava bude poprvé k vidění v prosinci 2014 v Průhonickém parku a postupně navštíví i další místa po celé ČR – více na webu Botany.cz.

Botanické zahrady jak je neznáte 
Autor Ladislav Hoskovec | 8. 11. 2014    

botany-nove.jpgBotanická zahrada je pojem dobře známý, netřeba ho nikomu dlouze vysvětlovat. Známe je přeci všichni, chodíme do nich rádi především za poznáním, někdy i na kulturní akce, či jen tak si odpočinout po neklidných dnech. Pokaždé najdeme místo skvěle udržované, plné rozkvetlých rostlin, voňavé, libé, krásné. Jenže nechybí tomuto našemu rychlému úsudku ještě něco? Mají skutečně přinášet botanické zahrady jen radost nám lidem? To samozřejmě ne, vždyť jsou tady hlavně pro rostliny!

Četné činnosti botanických zahrad jsou běžnému návštěvníkovi prostě skryty. Při jejich návštěvě se většinou mnoho nedozvíte o tajemných karanténních prostorách, které ukrývají zabavený lup pašeráků rostlin, neuvidíte technické zázemí zahrad, kam se nechodí. Zcela netušíte, že třeba zrovna ten muž, se kterým jste si před chviličkou povídali, objevil nedávno kdesi v jihoasijské džungli novou orchidej, a tahle paní v montérkách bojuje o záchranu posledních exemplářů kriticky ohroženého druhu. Neuvědomujete si možná až tak přesně, že ten úžasný záhon s pivoňkami či kosatci není jen přehlídkou všech možných barev a jejich odstínů, ale především živou bankou ochraňující nejstarší odrůdy, které se v běžných zahradách už dávno nepěstují, a bez takového záhonu by už nerostly vůbec nikde. A je toho daleko víc!

Proto Přírodovědná společnost se svým internetovým magazínem Botany.cz, v milé spolupráci se zaměstnanci našich předních botanických zahrad, připravila speciální panelovou výstavu s názvem Botanické zahrady jak je neznáte, která o tomto neznámém světě botanických zahrad pojednává. Výstavu podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

Podíváme se, co dělají naši zahradníci při výzkumných expedicích do exotických zemí (uvidíte úžasný Madagaskar, pestré jihoafrické Kapsko, také západní Čínu i Vietnam, fantastické Chile, k tomu Peru a divočinu západu USA), zavítáme do některých našich zahrad (Teplice, Praha-Troja, Bečov, Třeboň, Průhonice, Chotobuz, Olomouc a hned dvě zahrady brněnské), představíme jejich nejpozoruhodnější sbírky. Zahradníci vám povyprávějí i o své vlastní práci šlechtitelské, důvěrně se seznámíte s některými povědomými, leč přeci jen trochu složitějšími pojmy (například pro takové slůvko genofond jsme vyrobili dokonce samostatný panel). Ukážeme vám i skvělé příklady tvorby veřejné zeleně – vždyť i ta je přece rovněž dílem některých botanických zahrad.
A hodně budeme povídat o ochraně přírody – panely se věnují dobře známým mezinárodním úmluvám (CITES), ale informují také o naprostých novinkách (Nagojský protokol), které začnou již brzy ovlivňovat i zákony u nás.

Výstava je to pestrá, již v prosinci tohoto roku si ji budete moci prohlédnout v Návštěvnickém centru Průhonického parku, v dubnu 2015 v Bečovské botanické zahradě, v květnu a červnu 2015 v Průhonické botanické zahradě na Chotobuzi, v červenci 2015 v Botanické zahradě Tábor, v srpnu 2015 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v září 2015 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, v červnu 2016 brněnském Centru léčivých rostlin, v červenci a srpnu 2016 v Chrudimi a v září a říjnu 2016 v Luži-Košumberku. Potěší nás, když se vám bude líbit.

Texty a fotografie výstavy připravili:

 1. Bečovská botanická zahrada: Jiří Šindelář, Naděžda Sochorová
 2. Botanická zahrada hlavního města Prahy: Petr Hanzelka, Eva Smržová, Jan Ponert, Vlastik Rybka, Eduard Chvosta, Romana Rybková, Vladimír Huml (†), Iveta Bulánková
 3. Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně: Magdaléna Chytrá
 4. Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci: David Cigánek
 5. Botanická zahrada Teplice: Jiří R. Haager, Hana Šedivá
 6. Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně: Gabriela Křemenová
 7. Česká zemědělská univerzita v Praze: Karel Němeček
 8. Průhonická botanická zahrada na Chotobuzi a Průhonický park: Pavel Sekerka, Zuzana Caspers, Markéta Macháčková, Milan Blažek, Petr Petřík
 9. Přírodovědná společnost a Botany.cz: Ladislav Hoskovec, Jindřiška Vančurová, Věra Svobodová, Vít Grulich
 10. Sbírka vodních a mokřadních rostlin v Třeboni: Andrea Kučerová, Lubomír Adamec
 11. Ústav botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně: Milan Chytrý
 12. Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích: Adam Baro
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář