2018
doc. RNDr. Vladimír Řehořek, CSc.
Čestný člen Unie od roku 2018
Docent Řehořek se narodil 9. 11. 1933 v rodině akademického malíře v Kořenci. Středoškolské studium ukončil maturitou na gymnáziu v Boskovicích a poté pokračoval studiem biologie a chemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Krátce učil na střední škole ve Valašských Kloboukách a v Západomoravském muzeu v Třebíči, kde měl na starosti přírodovědecké oddělení. V roce 1961 zakotvil na Katedře botaniky VŠP v Nitře. Jeho bohatá pedagogická aktivita byla za normalizace přerušená, byl přeřazený na technické místo. Od roku 1978 začal postupně budovat botanickou zahradu, která vznikla na základě útvaru péče o zeleň. Zahrada oficiálně vznikla v roce 1982, doc. Vladimír Řehořek zastával funkci zástupce ředitele a později je i její ředitel. Botanická zahrada VŠP v Nitře se záhy stává jednou z nejvýznamnějších československých botanických zahrad. Účastní se botanického i zahradnického života a právě díky doc. Řehořkovi organizuje vzájemná setkání, konference i se spolupodílí na vydávání Zpravodaje botanických zahrad. Byl členem Poradního sboru pro botanické zahrady Ministerstva životního prostředí ČR a v radách botanických zahrad a arboret vysokých škol v Brně, Bratislavě, Zvolenu a Košicích.
V roce 1994 se vrací na Moravu, nastupuje jako vedoucí Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity.
Patří k aktivním členům České botanické společnosti, které předsedal v letech 2000–2005.
U doc. Vladimíra Řehořka je udivující jeho široká znalost rostlin a přírody celkem. Nejenom že je vynikající florista, geobotanik a taxonom, ale velice dobře zná i rostlinou žoužel – řasy, houby, lišejníky. Byl činný i v ochraně přírody, spolupracoval s ochranářskými sdruženími. Jako jeden z prvních u nás začal prosazovat ex situ ochranu ohrožených druhů v botanických zahradách.
Publikoval obrovské množství vědeckých i populárních článků, recenzoval řadu odborných zahradnických a přírodovědných publikací.
Zážitkem byla účast na exkurzích, které vedl a ve kterých se naplno projevovaly jeho pedagogické schopnosti a také jeho optimistická povaha. Ale výborně zná i kulturní rostliny, jak zahradní tak i tropické, což je u teoretických botaniků spíše výjimkou. Má zelené ruce, pěstování rostlin je jeho koníček, kterému se dlouhodobě věnuje na své chalupě. Magdaléna Chytrá