Jdi na obsah Jdi na menu
 


2021

dscn0143.jpg

Tradiční setkávání pracovníků botanických zahrad alias Botanické družení se konalo 25.–27. srpna 2021 v Teplicích. Účastníky čekaly tři dny s bohatým programem nejen v zahradě, ale i v blízkém okolí. A kdo se v předvečer účastnil Valné hromady, ten měl příležitost zažít Družení čtyřdenní.
Ve středu ráno jsme v mlhavých Teplicích přivítali přes 40 účastníků v zahradě. Kromě hostitelské Botanické zahrady Teplice se akce zúčastnili kolegové z Arboreta Žampach, BZ hlavního města Prahy, BZ Malešice, BZ PřF MU Brno, BZ PřF UK, BZ Tábor, České zahradnické akademie Mělník, Soukromé botanické zahrady v Dubinách a Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín-Libverda. Po krátkém zahájení se účastníci vydali na komentovanou prohlídku expozičních skleníků a venkovní části. Jasná obloha značila vydařený den. V pravé poledne jsme se vydali směrem do Velemína, kde jsme v místním vyhlášeném motorestu poobědvali, abychom se mohli vydat na odpolední exkurzi Českým středohořím. Průvodci nám byli pracovníci CHKO České středohoří Roman Hamerský a jeho kolega Ondřej Nitsche. Výchozím bodem naší exkurze byla vesnička Březno vzdálená od Velemína 1,5 km. Po úvodním slovu o zdejší oblasti jsme se vydali na vrchol kopce Ostrého, který patří mezi evropsky významné lokality. Cestou nahoru nás doprovázely louky, dubohabřiny a teplomilné doubravy, suťové lesy a na vrcholu i pěkné výhledy na Milešovku, Lovoš, Boreč a díky dobré viditelnosti i další významné body nejenom Českého středohoří. Večer jsme se sešli na rautu v restauraci U Kozičky, který začal přednáškou Jana Ptáčka s názvem Patagonie – Argentina. Poté následoval raut a společenský večer s volnou zábavou.
Ačkoliv čtvrteční ráno vypadalo v Teplicích příznivě, Krušné hory byly opravdu krušné a na exkurzi v přátelské botanické zahradě v německém Schellerhau po většinu času pršelo a teplota se pohybovala okolo 8 °C. Všem účastníkům jsme krátce zahradu představili a následovala individuální prohlídka, jež mohla účastníky upoutat velkými trsy plavuně vidlačky (Lycopodium clavatum), kvetoucím hořcem tolitovým (Gentiana asclepiadea) nebo poloparazitickým černýšem hajním (Melampyrum nemorosum). Největší déšť jsme přečkali na obědě v Krušnohorském dvoře na Cínovci a na prohlídku Georgenfeldského vrchoviště (Georgenfelder Hochmoor) již bylo pěkné počasí a svítilo slunce. Později odpoledne následoval program v zahradě s prohlídkou skleníků v zázemí, která pokračovala i ve večerních hodinách za svitu zářivek a kuňkání tropických žabek bezblanek. Grilování, táborák i zpěv vyšel na jedničku a poslední účastníci odcházeli až pozdě po půlnoci.

dscn0252.jpg
dscn0285.jpgPoslední den jsme se vydali na Písečný vrch a Doubravskou horu, která se nachází v blízkosti botanické zahrady. Krátkou komentovanou exkurzi jsme měli v místní hvězdárně s výhledem na Teplice a skleníky botanické zahrady. Od hvězdárny jsme pokračovali vzhůru na Doubravku, kde nám bylo umožněno podívat se dovnitř a dostali jsme i krátký výklad o historii hradu. Pršet začalo v momentě, kdy jsme byli ve věži a mohli jsme se kochat výhledem na Teplice. KabrioBusem informačního centra VisitTeplice jsme se přesunuli na Zámecké náměstí a na oběd do restaurace U Koziček. Posledním bodem programu byla prohlídka Zámecké zahrady s panem Jindřichem Zajícem (Regionální muzeum Teplice). Rádi bychom poděkovali Statutárnímu městu Teplice za poskytnutou finanční dotaci a všem ostatním za účast.

img-20210901-wa0000.jpg